Kraniomandibulinės disfunkcijos (KMD) gydymas

Kraniomandibulinė sistema (KMS) yra apibūdinama kaip kramtomoji sistema. Ją sudaro žandikaulių kaulai, smilkininio apatinio žandikaulio sąnariai (SAŽS) bei jų struktūriniai elementai, kramtomieji raumenys, liežuvis, dantys, dantenos ir galvos smegenys. Šios anatominės struktūros pilnai atlieka savo funkciją tik tada, kai harmoningai veikia kartu. Sutrikus bent vienam sistemos elementui pasireiškia kraniomandibulinė disfunkcija (KMD). Kodėl sutrinka viena ar kita struktūra, praktikai ir mokslininkai iki šiol dar ieško atsakymų.
Dažniausiai KMD sergantys pacientai skundžiasi sąnarių bei kramtymo raumenų skausmais, sutrikusiais apatinio žandikaulio judesiais ir sąnario garsais ar nepatogiu sukandimu. KMD simptomus vėliau ar anksčiau pajunta 20% – 50% populiacijos.
Mūsų odontologijos klinikos specialista domisi šia vis dažniau diagnozuojama liga ir jos gydymu. Norint išvengti KMD atsiradimo bei progresavimo yra būtinas išsamus ir atidus ištyrimas. Paciento ištyrimas atliekamas pradedant nuo anamnezės, ekstraoralinio ir intraoralinio ištyrimo. Taip pat atliekama klinikinė funkcijos analizė. Apklausos metu didžiausią dėmesį kreipiame į paciento pastebėjimus ir nusiskundimus. Ekstraoralinės apžiūros metu stebima veido simetrija, profilis bei kūno padėtis. Palpuojant kramtomuosius raumenis bei SAŽS, čiuopiamos skausmingos sritys, raumenų hipertonusas, apatinio žandikaulio pozicija. Intraoralinio ištyrimo metu yra įvertinamas sukandimas, dantų nudilimas, dantų ir protezų būklė. Šie tyrimo metodai leidžia įvertinti su KMD susijusius požymius, simptomatiką bei galimas ligos priežastis.
KMD gydymas dažnai yra ilgas ir nelengvas. Gydymo metu svarbiausia surasti ligos priežastį, o tai padaryti galime tik betarpiškai bendradarbiaujant pacientui ir gydytojų komandai. “Baltojos implantologijos centras” odontologijos klinika bendradarbiauja su osteopatais, fizioterapeutais, LOR specialistais, neurologais, veido ir žandikaulių chirurgais bei rengenologais, kad galėtų pasiekti sėkmingų gydymo rezultatų. Mūsų gydytojų komandos pareiga yra surasti ir atstatyti centrinį žandikaulių santykį. Priklausomai nuo ligos stadijos ir dantų būklės tai galima padaryti įvairiais būdais – dantų kapomis, breketais, plombuojant ar protezuojant dantis.